Aleksandra Ciesielska

Stres oksydacyjny: cichy nieprzyjaciel skóry. Jak mu zapobiec?

Aleksandra Ciesielska

Stres oksydacyjny to niepozorny nieprzyjaciel skóry (i całego organizmu!), na którego na szczęście mamy swoje sposoby. Jego objawy nie są oczywiste, ale możliwe do wytropienia. Szczególnie, jeśli wiesz z czym się wiąże i jakie są jego przyczyny. To wszystko omawiamy w tym artykule, więc „no stress!”. Czule podpowiadamy, jak radzić sobie ze stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny – co to znaczy?

Ustalmy na początku najważniejsze: to pojęcie nie zwiastuje zbyt dobrych informacji. Stres oksydacyjny to stan nierównowagi pomiędzy systemem obronnym, czyli poziomem przeciwutleniaczy (antyoksydantów) a liczbą wolnych rodników (oksydantów) w organizmie. Brak równowagi może prowadzić do uszkodzenia zdrowych komórek i w rezultacie mieć negatywny wpływ na cały organizm.

Ale żeby nie było tak przytłaczająco, mamy też dobrą wiadomość: na stres oksydacyjny wpływa w szczególności tryb życia. To oznacza, że można mu zapobiec!
A wiesz czym są wolne rodniki?

Bez poznania wolnych rodników (nazywanych też oksydantami) nie da się zrozumieć w pełni stresu oksydacyjnego. To główni winowajcy i wrogowie młodzieńczego wyglądu skóry! Te niewielkie cząsteczki pełnią niesamowicie ważną rolę w procesach metabolicznych i są jedną z przyczyn starzenia się cery.

Nadmiar wolnych rodników opóźnia procesy regeneracyjne i wiąże się z przyśpieszeniem procesów starzenia. Efekt? Brak elastyczności skóry, jej poszarzały kolor, podatność na działanie czynników zewnętrznych i powstawanie zmarszczek. A jaka jest ich rola w procesie powstawania stresu oksydacyjnego?

Jak więc powstaje stres oksydacyjny?

Głównymi bohaterami tej historii są oczywiście wolne rodniki. Powstają w organizmie podczas procesów metabolicznych (np. w trakcie oddychania). Każdy oksydant posiada wolny elektron, którego najwyższym celem jest połączenie się z elektronem jakiejkolwiek komórki organizmu. Gdy mu się uda, dochodzi do dezintegracji i uszkodzenia tej komórki, ponieważ oksydant (wolny rodnik) odebrał jej elektron! Przyznasz, że to dość złowroga misja, prawda?

Z nadmiarem wolnych rodników zazwyczaj radzimy sobie, dostarczając organizmowi odpowiedniej liczby antyoksydantów diecie. Stres oksydacyjny pojawia się, gdy w pożywieniu znajduje się zbyt mała ilość witamin C, A, E oraz karotenoidów. Wtedy równowaga zostaje zaburzona i wolne rodniki mają prostą drogę do uszkodzenia komórek.

Najczęstsze przyczyny stresu oksydacyjnego: dieta, używki i smog

Oprócz nieodpowiednio zbilansowanej diety (na przykład takiej, której większość stanową przetworzone produkty), istnieje jeszcze kilka innych, ważnych przyczyn stresu oksydacyjnego. Najczęściej są one bezpośrednio związane z codziennymi nawykami. Wśród najważniejszych przyczyn stresu oksydacyjnego nasi eksperci wymieniają:

 • chroniczny stres,
 • niezdrowy tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • zanieczyszczenie środowiska (w szczególności smog),
 • używki: palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
 • niektóre leki.

Może nie na wszystkie, ale na sporą część przyczyn stresu oksydacyjnego mamy naprawdę duży wpływ!

A jakie są objawy stresu oksydacyjnego?

Stres oksydacyjny to przebiegły zawodnik. Jego objawy wcale nie są oczywiste i jednoznaczne. Z pewnością wiemy, że osoby, które się z nim zmagają, odczuwają najczęściej:

 • bóle głowy,
 • osłabienie,
 • przemęczenie,
 • nadmierną senność,
 • bóle mięśni i stawów,
 • problemy ze strony układu pokarmowego.

Odczuwanie tych objawów wciąż nie oznacza pewnej diagnozy stresu oksydacyjnego.

Jedno jest pewne: nie powinno się ich ignorować. Chroniczny stan stresu oksydacyjnego w organizmie może prowadzić do występowania chorób (ze strony układu krwionośnego i nerwowego), a także do znacznego pogorszenia kondycji cery.

Stres oksydacyjny a skóra – jakie są jego skutki?

No dobrze, o stresie oksydacyjnym wiesz już sporo. Ale co on ma wspólnego z wyglądem skóry?

Gdy organizm cierpi na stres oksydacyjny i zmaga się z brakiem antyoksydantów, często następuje pogorszenie stanu cery. Można wtedy zaobserwować, że skóra staje się:

 • szara, matowa, ziemista – przyczyną jest obkurczenie naczyń krwionośnych i osłabione krążenie,
 • przesuszona – przez zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych,
 • szybciej się starzeje,
 • łatwiej tworzą się przebarwienia,
 • wolniej goją się rany – zdolność regeneracji skóry jest obniżona,
 • mogą pojawiać się stany zapalne, rumień i podrażnienia,
 • wzrasta ryzyko wystąpienia wysypu niedoskonałości.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji objawy stresu oksydacyjnego da się złagodzić.

Stres oksydacyjny – jak go uniknąć?

Najlepszym leczeniem stresu oksydacyjnego byłaby eliminacja wszystkich czynników, które przyczyniają się do powstawania stresu oksydacyjnego. W praktyce nie zawsze jest to takie proste!

Jak uniknąć stresu oksydacyjnego? W miarę możliwości warto ograniczać czynniki, na które na pewno mamy wpływ: zmienić dietę na zdrowszą, wprowadzić regularną aktywność fizyczną, dbać o odpowiedni odpoczynek. Zarówno w diecie, jak i w pielęgnacji skóry kluczową rolę odgrywają tutaj oczywiście antyoksydanty!  

Kosmetyki z antyoksydantami, które pomogą na stres oksydacyjny!

Największy wpływ na zapobieganie stresowi oksydacyjnemu ma oczywiście tryb życia. Nic nie zstąpi zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej – nie ma drogi na skróty!

Skórze można znacząco pomóc, używając odpowiednich kosmetyków z armią antyoksydantów w składzie. Pomogą uniknąć stresu oksydacyjnego, pozbędą się wolnych rodników, opóźnią procesy starzenia skóry i nadadzą cerze blasku!

Poznaj typy naszych ekspertów do walki ze stresem oksydacyjnym:

Lucid C Serum Terrapi

Idealne serum dla skóry wrażliwej i problematycznej, spełniające jej najważniejsze potrzeby: rozświetlenie, odnowę, redukcję niedoskonałości i przebarwień. Szczególnie, że Lucid C Skin Detox Terrapi to serum bezolejowe, które nawilża skórę bez jej zapychania! Tak, to naprawdę możliwe!

Niech liczby mówią same za Lucid C Skin Detox Terrapi:

 • 100% badanych deklaruje, że po jego użyciu skóra stała się ujednolicona i zregenerowana,
 • a 87% z nich, że produkt pomaga w walce z niedoskonałościami!

Acerola. Cytrusowa Esencja z kwasami AHA, kwasem hialuronowym i niacynamidem Iossi

Cytrusowa esencja pełna zachwycających dobroci: kwasów AHA, kwasu hialuronowego, niacynamidu i kilku hydratów. Tonizacja, działanie anti-ageing oraz regeneracja zamknięte w jednej, szklanej butelce! Esencja Acerola Iossi holistycznie zachwyca swoją skutecznością, wciągającym zapachem oraz siłą pochodzącą wprost z natury. Szczerze kochamy!

Jej turbo-nawilżające działanie, za które odpowiadają hydrolat z zielonej herbaty i kwiatu lipy oraz kompleksy z pomarańczy, limonki i cytryny, bardzo nam imponuje! Zostało poparte wynikami badań aparaturowych, dzięki którym wiemy, że Cytrusowa Esencja Iossi poprawia nawilżenie skóry aż o 45% w ciągu 28 dni stosowania.

Nawilżający krem ochronny Polli Organic

Specjalista od porannego nawilżania skóry, ekspert od chronienia jej przed smogiem i asystent od działania przeciwstarzeniowego. Nawilżający krem ochronny Polli Organics to cichy bohater, którego potrzebujesz na „dzień dobry”. Jego formuła jest bogata w składniki anti-ageing, kompleks dobroczynnych antyoksydantów oraz substancje głęboko nawilżające.

 Nawilżający krem ochronny z Polli Organics zapewni Twojej skórze idealną, miejską pielęgnację: zadba o nawilżenie, zregeneruje uszkodzony naskórek oraz ochroni ją przed wpływem szkodliwych substancji.

Chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji skóry?

Sprawdź nasz artykuł o antyoksydantach, w którym dokładnie opisujemy składniki dzielnie walczące z wolnymi rodnikami! Przejrzyj pozostałe teksty na naszym blogu i sprawdź Instagram @tothewonders_, gdzie codziennie dzielimy się praktycznymi wskazówkami, ciekawostkami oraz najlepszymi produktami, które rozpieszczą Twoją skórę. Dołącz do naszej Wonderful Community, zapraszamy!

Data publikacji 2 czerwca 2021, 20:00

0

Dziękujemy! :) Twój komentarz czeka na weryfikacje administratora

Nieprawidłowa treść
Nieprawidłowa treść
Nieprawidłowa treść